

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 600 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 340 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Super Barrier |
| Forward Current | 700 mA |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 700 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 20 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 7 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 7 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 6836
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.09660 | $0.96600 |
| 50 | $0.08764 | $4.38200 |
| 100 | $0.07951 | $7.95100 |
| 500 | $0.05634 | $28.17000 |
| 1000 | $0.05070 | $50.70000 |
| 3000 | $0.03129 | $93.87000 |
