SBR07U20LPS-7
Mfr.Part #:
SBR07U20LPS-7
Datasheet:
Description:
Rectifier Diodes X2-DFN1006-2 SMD/SMT Super Barrier Single Forward Current:700 mA Forward Voltage:550 mV Reverse Voltage:20 V
ParameterValue
Length1 mm
Width600 µm
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Number of Pins2
Height340 µm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
TypeSuper Barrier
Forward Current700 mA
Forward Voltage550 mV
Average Rectified Current700 mA
Max Reverse Voltage (DC)20 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)20 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)7 A
Reverse Voltage20 V
Peak Non-Repetitive Surge Current7 A